Kuna pime aeg on käes, tõi politsei oma facebooki lehel väjla mõningad faktid tulede kasutamise kohta.

Liiklusseaduse paragrahvis 50 on muuhulgas kirjas, et juht peab sõidukiiruse valikul arvestama oma sõidukogemust, teeolusid, tee ja sõiduki seisundit, veose iseärasusi, ilmastikutingimusi, liikluse tihedust ning muid liiklusolusid, et ta suudaks seisma jääda sõiduki eespoolse nähtavusulatuse piires ning teel oleva sellise takistuse ees, mida juht pidi ette aimama.

Udutuli – Pimedal ajal kombinatsioon ääretuli+udutuli võib kena välja näha, kuid valgustatud ala ~20 meetrit tähendab, et sõiduki liikumiskiirus ei tohiks olla suurem kui ~45 km/h, siis jõuab juht ohu korral reageerida ja pidurdada . Kiirusel 70 km/h, sõidab juht täielikult “tuledest ette” ja ohu ilmnedes enam reageerida ei jõua, pidurdamisest rääkimata.

Lähituli – valgustab teed ~ 50m ulatuses. Sellise nähtavusulatuse juures ei tohiks sõiduki liikumiskiirus valgustama alal liikudes olla suurem kui ~80 km/h. Nii jõuab juht veel ohu korral reageerida ja pidurdada. Liikudes kiiremini, jõuad küll pidurdada, kuid seisma jääda enam mitte.

Lähituli + udutuli – arvamus, et selline kombinatsioon aitab paremini valgustada teeservasid ja võimalikke teele jooksvaid loomi, annab sulle kasu vaid siis, kui liigud lubatust aeglasemalt. Muul juhul näed lihtsalt paremini seda, millele sa otsa sõidad aga reageerida kahjuks ei jõua.

Eesmised udutuled võivad põleda sõidu ajal koos esituledega ainult udust või sajust põhjustatud halva nähtavuse korral. Märja teekatte korral võib udutuli+lähituli koos põledes üksjagu häirida vastu liikuvaid sõidukeid.

Tulede regulaator – hoia tuled ja klaasid puhtad. Kui sinu sõidukil saab ise reguleerida tulede kõrgust, kontrolli, et koormamata sõiduki korral oleks regulaator asendis 0.

Arvutuste juures on aluseks võetud reaktsiooniaeg 1 sekund. Eesti autojuhi keskmine reaktsioooniaeg on ~1,6 sekundit. Fotol on helendavate postide vahe 5m ja vahed mõõdetud mõõterattaga. Pildistatud sõidukil on täis-LED tuled.